Algı Yönetimi

Siz değerli okurlar için algı yönetimi hakkında bir yazı hazırladım. Algı yönetimi televizyonda ki tartışma programlarından tutun da sokakta ki insanlar arasında dönen bir kavramdır. İnsanlık kitleler üzerinde güç sahibi olma ihtiyacı duyduğundan bu yana insan davranışları üzerine çalışmalar gerçekleştiren kişiler tarafından büyük kitleler küçük, elit bir grubun isteklerine tabi olsun diye kitlelerin zihinlerini kontrol altına alınmaya çalışıyor. Peki bu nasıl yapılır, algı yönetimi nedir, ne işe yarar, örnekleri nelerdir, manipülasyon algı yönetiminin bir yöntemi midir gibi sorulara cevaplar aradım.

Algı yönetimi kavramını çoğumuz çeşitli kanallar aracılığıyla çok kez duymuşsunuzdur. Algı yönetimi ve manipülasyon nedir? İyi mi yoksa kötü mü olduğunu kestiremediğiniz bu kavramı incelemekte fayda var.

Algı Nedir?

Algı NedirBir insanın 5 duyu organı ile dışarıdan edindiği tüm uyarıcıların zihnimizde oluşturduğu anlama algı deniyor.Tabi ki bu çok genel bir tanımdır.  Algı, günlük hayatımızda verdiğimiz kararların ve olaylara karşı takındığımız tavrın belirlenmesinde en çok rolü olan değişkenlerden biridir. İnsanın karakteri için bu denli önemli olan bir değişken, toplum üzerinde çalışma yapanlar içinde kritik bir çalışma alanıdır. İşte algı yönetimi kavramı bu önem üzerinde ortaya çıkmaktadır.

Algı Yönetilebilir Mi?

Yazının başlarında da belirttiğimiz üzerine algı bir değişkendir. Yani algı oluşumunu sağlayan uyarıcılar değişirse algı da değişecektir. Eğer algı dışsal uyarıcılardan da etkileniyorsa, bu doğal olmayan değişimlerin algıyı değiştirebileceği anlamına gelir. İnsan psikolojisinin nasıl çalıştığını keşfetmek amaçlı sürekli yeni çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda çıkan veriler ışığında, algı yönetimi yapılabileceği ve çok başarılı sonuçlarının da tarihte bulunduğu anlaşılıyor.

Algı Yönetimi

Algı yönetiminin bilinen en iyi örneğini Körfez Savaşı’nda ABD ordusunun uyguladığı uygulamalardır. Irak halkının ABD müdahalesine bakışını değiştirmek adına, kitlesel ikna yöntemi olarak bir algı yönetimi stratejisi uygulayan ABD, başarılı sonuçlar almış fakat bunu uzun süre devam ettirememiştir. Müdahale öncesi ve sonrası süren bir psikolojik savaş döneminde, kitle hipnozu da diyebileceğimiz algı yönetim örnekleri kullanılmıştır.

Algı Yönetimi Nasıl Yapılır?

Algı Yönetimi Nasıl YapılırGenel olarak algının dışsal ve yapay yöntemlerle değiştirilerek istenilen yöne çekilmesi yapay bir algıda seçicilik oluşturulmasını hedefler. Sistematik bir algoritma ile uygulanması önemlidir. İnsan beyninin isteği dışında yönlendirilmeye karşı bir kontrol mekanizması vardır. Amaç bu kontrol mekanizmasını geçmektir. Çağımızda savaşlar çoğunlukla silahla yapılmamaktadır. Silahsız savaş diyebileceğimiz bu kitlesel hipnoz yöntemleri son 2o yıldır giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Enformasyon çağı da diyebileceğimiz, bilgiyi en önemli güç olarak görenlerin sayısının giderek artığı koşullarda, algıladığımız bilgilerin gerçekliği ile oynamak önemli bir değişken halini alır. Devletler, şirketler ve şahıslar, algı yönetimi konusunda hatırı sayılır kaynaklar ile çalışmalar yürütmekteler. Birçok farklı çeşidi olan algı yönetiminin artık bir uzmanlık alanı olduğunu ve birçok uzman olduğunu unutmamak gerekir.

Placebo Butonları (Placebo Effect)

Placebo butonları esasında her yerde mevcuttur. İnsanların otomatik bir sistem üzerinde ufakta olsa bir kontrolü varmış gibi bir algı yaratan fakat aslında hiçbir fonksiyonu olmayan butonlardır.

Şaşırtıcı  değil mi? Neden bir işlevi varmış gibi hareket ediyorlar ki? Cevabı esasında çok basit. İnsanlar az da olsa kontrol sahibi olduklarını hissetmeye ihtiyaç duyuyorlar

Bunca bilgiden sonra insanın aklına “Acaba güvende miyim?”, “Algı yönetim yöntemlerinden herhangi birine maruz kalmış olabilir miyim?””Algı yönetimi ve manipülasyonun ilişkisi nedir?” “Kimler, neden algı yönetimi yapıyor” “PR Nedir” gibi sorular gelebilir. Sonraki yazılarımızda bunları daha detaylı açıklayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*